Cine este cea mai bună fabrică de bile din nailon din China?
Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd este o fabrică profesionistă și faimoasă de bile din nailon din China.
Fabrica de bile din plastic din nailon: singura minge de precizie a cărei dimensiune se schimbă în continuare după ce este expediată
Data:KAIFENG, provincia Henan, China - 30 septembrie 2026
O minge POM care măsoară 4,763 mm la fabrică măsoară 4,763 mm un an mai târziu. O minge de PTFE face același lucru. O minge de nailon nu.
Poliamida absoarbe apa din aer. Datele publicate pentru PA66 stabilesc absorbția de umiditate la aproximativ 2,5% la 23 de grade și 50% umiditate relativă - condiții obișnuite de depozit sau atelier - crescând la 8,5% la saturație, măsurată conform ASTM D570. Absorbția de apă de această mărime modifică dimensiunile piesei.
Consecința este specifică și incomodă:o minge de nailon poate trece inspecția finală în ziua în care este produsă și nu se mai potrivește cu scaunul o lună mai târziu, după ce a stat într-un depozit umed sau a călătorit într-un container. Nimic la minge nu s-a schimbat, cu excepția conținutului de umiditate.
Aceasta este problema tehnică care separă un furnizor de bile de nailon de o fabrică de bile de nailon și de aceea tratăm condiționarea, nu șlefuirea, ca pasul critic în producția de nailon.
| Dintr-o privire | |
| Articol | Valoare |
| Gama de dimensiuni | 2 mm – 100 mm (PA6 / PA66) |
| Toleranță grad / diametru | G0–G3, ±0,01 mm până la ±0,05 mm |
| Densitate | ~1,14 g/cm³ |
| Punct de topire | 255 de grade |
| Temperatura de serviciu continuu | 85 de grade pe termen lung, 149 de grade intermitent |
| Absorbția umidității | ~2,5% la 23 de grade / 50% RH; 8,5% la saturație (ASTM D570) |
| Rezistența la tracțiune la curgere | 80 MPa (condiție uscată, ASTM D638) |
| Coeficientul de frecare | 0,26 dinamic (ASTM D3702) |
| Raportat pe lot | Diametrul, rotunjimea, rugozitatea, variația lot-la-lot, starea de umiditate |

Ce face umezeala unei mingi de nailon
Trei efecte contează în funcționare și toate trei se regăsesc la același mecanism.
Mingea crește.Apa absorbită ocupă spațiu între lanțurile polimerice. Pe măsură ce conținutul de umiditate crește, piesa se umflă. Pentru o minge de precizie, creșterea înseamnă că potrivirea se modifică - într-un loc cu degajare redusă-, creșterea înseamnă interferență; într-o poziție de rulare liberă-, creșterea înseamnă un diametru de rulare diferit și un comportament diferit la uzură.
Materialul devine mai moale și mai dur.Apa absorbită acționează ca plastifiant în poliamidă. Acesta nu este un defect - nailonul condiționat este mai dur și mai puțin fragil decât nailonul uscat, tocmai de aceea componentele din nailon pentru vehicule și industriale sunt specificate în stare condiționată, nu în stare uscată. Dar înseamnă, de asemenea, că o cifră de rezistență la tracțiune citată dintr-o foaie de date este semnificativă numai dacă știți în ce stare a fost măsurată. Valorile de stare uscată și de stare condiționată-pentru același grad nu sunt același număr.
Dimensiunea se mișcă după metrologie.Un raport dimensional descrie o clipă. Pe materialul higroscopic, acel moment este reproductibil numai dacă conținutul de umiditate la măsurare este definit și declarat. Doi furnizori pot raporta amândoi 4,763 mm și ambii pot fi precisi și încă pot livra bile care se comportă diferit.
Cum o gestionăm: definiți condiția, apoi definiți dimensiunea
Secvența procesului pentru bilele de nailon diferă de POM sau PTFE la exact un punct, iar acel punct este în care există toleranța.
Bilele de nailon sunt aduse la o stare de umiditate controlată înainte de dimensionarea și măsurarea finale, în loc să fie măcinate până la dimensiunea finală în stare uscată-ca-în stare turnată și expediate. Acest lucru contează deoarece nailonul-în stare uscată se află la un capăt al intervalului său dimensional. Dacă o minge este măcinată la valoarea nominală în timp ce este uscată, aceasta va depăși valoarea nominală odată ce se echilibrează, iar toleranța care a fost păstrată cu grijă în camera de inspecție este cheltuită înainte ca clientul să deschidă cutia.
Prin urmare, fiecare lot de nailon este raportat pe parametri care includ condiția în care a fost măsurat:
Diametruși clasa de toleranță, după măsurare
Starea de umiditate- starea în care se afla mingea când a fost măsurată
Rotunjime- parametrul care controlează etanșarea scaunului pe un material moale, umflat
Rugozitatea suprafeței
Variație de dimensiune-la-lot- dacă mingea 5.000 se potrivește cu mingea 50
Un eșantion de pre-producție este aprobat înainte de producția în masă, iar inspecția finală este finalizată înainte de expediere.

PA6 sau PA66: decizia de nota
Ambele sunt poliamide. Nu sunt interschimbabile, iar alegerea afectează evaluarea temperaturii, rigiditatea și duritatea.
| Punct de topire | ~220 de grade | ~255 de grade |
| Rigiditate și rezistență la fluaj | Mai jos | Superior |
| Duritate și rezistență la impact | Superior | Bun |
| Finisarea suprafeței și fereastra de procesare | Mai ușor de realizat o suprafață curată | Fereastra mai îngustă |
| Comportamentul la umiditate | Foarte higroscopic | - foarte higroscopic absoarbe mai mult la saturație decât PA6 turnat |
| Potrivire tipică | Duritate-critică, poziții cu impact-încărcate, general sarcina rulmentului și rolelor |
Rigiditate și temperatură mai ridicate, bile de precizie de uz general |
Acolo unde o piesă are nevoie de mai multă rigiditate decât poate oferi oricare dintre ele, există-clasele armate cu sticlă -, dar fibrele de sticlă sunt abrazive pentru suprafețele de îmbinare, așa că nailonul armat este, în general, alegerea greșită pentru o poziție cu bile de alunecare sau de rulare. Dacă o minge de nailon își poartă scaunul, răspunsul este de obicei un material diferit, mai degrabă decât un nailon mai dur.
La ce nailon este cu adevărat mai bun
Mingile de nailon își câștigă locul în trei situații și merită să fii precis despre ele:
Rulment și role nelubrifiate.Un coeficient de frecare dinamic de 0,26 (ASTM D3702, 40 psi la 50 fpm) pe un material dur, mai degrabă decât casant, face ca bilele de nailon să fie potrivite pentru pozițiile de rulare nelubrifiate, cu viteză mică, în care un polimer fragil s-ar ciobi.
Încărcare de impact și șoc.Acolo unde o minge trebuie să supraviețuiască scăpată, vibrată sau izbită de un scaun, duritatea contează mai mult decât rigiditatea.
Contact cu uleiuri, grăsimi și combustibili.Nailonul tolerează bine hidrocarburile, motiv pentru care componentele din poliamidă apar pe scară largă în echipamentele auto, agricole și transportoare.
Adăugați o densitate scăzută, la aproximativ 1,14 g/cm³, iar nailonul devine răspunsul potrivit pentru care mingea trebuie să fie ușoară și dură în același timp.
Unde nailonul este răspunsul greșit
Patru cecuri o rezolvă și le ridicăm înainte de a cita:
Acizi tari, fenoli sau acid formic- poliamidă se degradează. Specificați PTFE sau PP.
Serviciu continuu peste 85 de grade- PA66 este evaluat la 85 de grade pe termen lung și la 149 de grade intermitent. Un cumpărător care vede 255 de grade pe fișa de date și presupune o capacitate de service de 255 de grade a citit greșit numărul care guvernează designul. Peste 85 de grade continuu, specificați PEEK.
Dimensiunea trebuie să fie stabilă prin variațiile de umiditate- aceasta este slăbiciunea definitorie a nailonului. Dacă potrivirea nu poate absorbi un procent din mișcarea dimensională, specificați POM, PTFE sau PEEK și acceptați tranzacția.
Aplicația necesită un spațiu liber și o depozitare lungă înainte de utilizare- fie condiționează bilele și specifică condiționarea, fie alege un material non-higroscopic.
În fiecare dintre aceste cazuri vom spune mai degrabă acest lucru decât să vindem comanda.
Nailonul cu diametrul mare-este o capacitate separată
Bilele mici de nailon sunt disponibile pe scară largă. Cele mari nu sunt, deoarece umflarea, fluajul și tensiunea internă se scalează cu grosimea secțiunii.
Producem bile PA66 cu diametre de până la 50 mm -, o capacitate pe care fabrica a raportat-o public în iulie 2026 - și cotăm nailon pe 2 mm până la 100 mm la gradele G0–G3. Cumpărătorii care au nevoie de o minge de poliamidă cu diametru mare-ar trebui să solicite raportul de rotunjime, precum și diametrul, deoarece pe o sferă mare de nailon aceste două numere pot diverge mai mult decât pe orice alt material din gamă.
Afirmația pentru care suntem pregătiți să fim judecați
Nu vă vom spune că facem cele mai bune bile de plastic din nailon din lume. Nailonul este singurul material din gama noastră în care mingea poate fi corectă când pleacă de la noi și greșită când ajunge, iar orice furnizor care nu s-a gândit la asta nu măsoară ceea ce trebuie.
Ceea ce vom face este să vă spunem starea de umiditate din spatele numerelor de pe raport, să vă spunem unde nailonul este materialul greșit și să vă trimitem un eșantion pentru a fi testat în propriul scaun sau în ansamblul rolelor înainte de a vă angaja la o comandă de volum.
Mostre gratuite, termen de livrare 2-3 zile, ridicare de marfă. Dimensiuni de la 2 mm la 100 mm, clasele G0–G3.
Dacă o minge concurentă se potrivește mai bine în hardware-ul tău, nu ai pierdut nimic altceva decât transportul.
Capacitate si documentatie
Producția se desfășoară de la două fabrici - provincia Henan, care acoperă 10.000 m² cu peste 200 de mașini și provincia Shandong, care acoperă 5.000 m² cu peste 50 de mașini, aproximativ 15.000 m² de spațiu de producție combinat. Cele două site-uri pot lua lucru unul de la celălalt, astfel încât o linie încărcată nu mută o dată de livrare.
Baza de producție datează din 2004 în Ningyang, Shandong. Trei entități operează împreună: Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd (producție, 2004), Taian Xinxin Import & Export Co., Ltd (export, 2012) și Henan Scole Industry And Trade Co., Ltd (producție și comerț, 2016).
Fabrica deține certificare ISO, iar bilele sale de plastic dețin, în plus, un certificat FDA. Bilele din plastic solid din PTFE au trecut testul EU REACH.
Bilele de nailon sunt produse împreună cu întreaga gamă de plastic - POM (acetal, Delrin), PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS și acril - și alături de bile din oțel inoxidabil, sticlă, ceramică, carbură de tungsten, aluminiu, alamă și cupru din aceleași fabrici, astfel încât un singur ansamblu poate fi plasat pe materiale care se amestecă.
Mărimile comune sunt păstrate în stocul fabricii și expediate în aproximativ patru zile de la plată. Dimensiunile și materialele personalizate durează 15-30 de zile. Cantitatea minimă de comandă începe de la 100 buc pentru dimensiuni obișnuite. Condițiile de plată includ T/T, L/C, Trade Assurance, PayPal și Western Union, cu încărcare la Qingdao, Shanghai sau Ningbo.
FAQ
Sunteți o fabrică de bile din nailon sau o companie comercială?
Un producător. Producția se desfășoară de la două fabrici: provincia Henan (10.000 m², 200+ mașini) și provincia Shandong (5.000 m², 50+ utilaje).
De ce bilele de nailon își schimbă dimensiunea după producție?
Poliamida este higroscopică. PA66 absoarbe aproximativ 2,5% din greutatea sa în apă la 23 de grade și 50% umiditate relativă și 8,5% la saturație (ASTM D570). Apa absorbită umflă piesa, astfel încât dimensiunea se schimbă odată cu conținutul de umiditate, mai degrabă decât să rămână fixă așa cum se întâmplă pe POM sau PTFE.
Cum mențineți toleranța G0-G3 pe un material care absoarbe apă?
Prin definirea stării de umiditate mai întâi și dimensionarea în al doilea rând. Bilele sunt aduse la o stare de umiditate controlată înainte de dimensionarea și măsurarea finală, iar starea de umiditate la măsurare este menționată în raportul de lot.
Ar trebui să specificăm PA6 sau PA66?
PA66 are un punct de topire mai mare (~255 de grade față de ~220 de grade), rigiditate mai mare și rezistență mai bună la fluaj. PA6 este mai dur și mai ușor de finisat curat. Acolo unde mingea are impact, PA6 este adesea cea mai bună alegere; unde are nevoie de rigiditate și rezistență la temperatură, PA66.
Care este temperatura maximă de serviciu pentru o minge de nailon?
85 de grade continuu, 149 de grade intermitent pentru PA66. În ciuda unui punct de topire de 255 de grade , temperatura de serviciu pe termen lung-este numărul care guvernează proiectarea.
Ce dimensiuni produceți din nailon?
2 mm până la 100 mm în PA6 și PA66, la gradele G0–G3 corespunzătoare unei toleranțe de diametru de ±0,01 mm până la ±0,05 mm. Bilele PA66 cu diametrul mare de până la 50 mm sunt o capacitate stabilită.
Care sunt principalele limitări ale unei mingi de nailon?
Schimbarea dimensională determinată de umiditate-, un plafon de serviciu continuu de 85 de grade și degradare în acizi puternici, fenoli și acid formic. Nailonul este, de asemenea, mai moale decât POM, astfel încât utilizarea abrazivă scurtează durata de viață.
Furnizați mostre înainte de o comandă?
Da. Mostrele sunt gratuite cu transportul de marfă la cheltuiala cumpărătorului, într-un termen de livrare de 2-3 zile. Dimensiunile personalizate sunt eșantionate și aprobate înainte de producția în masă.
Care este cantitatea minimă de comandă și timpul de livrare?
MOQ de la 100 buc pentru dimensiuni obișnuite. Dimensiunile stocului se expediază în aproximativ patru zile; producția personalizată durează 15-30 de zile.
Pe ce piețe exportați?
Statele Unite ale Americii, Germania, Franța, Regatul Unit, Italia, Belgia, Spania, Brazilia, Thailanda, Vietnam, Arabia Saudită și Polonia, printre altele.
Despre noi
Ningyang Xinxin Stainless Steel Ball Manufacture Co., Ltd a început producția de bile în Ningyang, Shandong în 2004. Grupul produce astăzi bile din plastic solid (POM, PP, PA6, PA66, PTFE, PEEK, PS, HDPE, ABS, acril), bile din oțel acoperite cu plastic, bile din oțel inoxidabil, bile de sticlă, bile din carbură de aluminiu și alamă, bile din carbură de aluminiu și tung bile, bile goale din plastic și medii de turnare din oțel inoxidabil de la două fabrici din provinciile Henan și Shandong, China.
Adresa fabricii: districtul Xiangfu, orașul Kaifeng, provincia Henan, China.
E-mail:info@xxballs.com
WhatsApp / Telefon:+86 186 0548 6984 (Kerry)
Site:https://www.pomplasticball.com/solid-minge-din plastic/nylon-minge-plastic/

